منشور اخلاقی

موسسه خیریه همیاران توسعه دانش (بنیاد دانش)، موسسه‌ای است تخصصی و خیریه که در حوزه بورسیه دانش‌آموزان یتیم، مستعد و نیازمند فعالیت می‌کند. این موسسه در تلاش است با نزدیک کردن خیرین، نیکوکاران و دانش‌آموزان مستعد، یتیم و نیازمند از طریق اجرای فعالیت‌های داوطلبانه و تخصصی به بالا بردن کیفیت آموزشی و زندگی دانش‌آموزان بورسیه تحت پوششش کمک کند. تلاش‌های این موسسه معطوف به شرایط بومی ایران و بر اساس ارزش‌های اخلاقی اسلامی بوده و بر آن است تا ضمن تعامل با مخاطبان به پر کردن خلأهای موجود در زندگی دانش‌آموزان بورسیه بنیاد مساعدت نماید.
التزام و اجرای این منشور در عرصه عمل یک باید بسیار مهم برای همه اعضای روابط عمومی و بخش‌های مختلف بنیاد دانش است. ما به این منشور اخلاقی به‌عنوان یک مدل برای سایر خیریه‌ها در ایران می‌نگریم.
اعضا و کارکنان بنیاد دانش به‌منظور تکریم، همکاری و تلاش برای جلب رضایت مخاطبان بر اصول اخلاقی زیر هم‌پیمان و استوار خواهند بود:
 
 1. رفتار انسانی
 2. ما معتقدیم عبودیت، تهذیب نفس و تربیت انسانی، محور اصلی توسعه و رشد بشریت بوده و رستگاری و سعادت را در نزدیکی به خداوند و مراعات اصول و تعالیم روح‌بخش دین مبین اسلام می‌دانیم و در این راستا حفظ شئونات اسلامی، اخلاقی و وارستگی ظاهری در عرصه فعالیت‌های روابط عمومی را مقدم می‌شماریم.

 3. التزام به قانون
 4. ما خود را نسبت به انجام وظایف مبتنی بر رعایت موازین و مقررات قانونی، اخلاقی و حرفه‌ای روابط عمومی ملزم می‌دانیم.

 5. خدمت به مردم
 6. فعالیت‌های بنیاد دانش، برگرفته از اصول علمی و تأسیسی روابط عمومی یعنی تکریم مخاطب، صداقت، گفتگو، شفافیت، امانت‌داری، انصاف و بی‌طرفی است. ما تمام تلاش خود را بر خدمت به جامعه و پاسخگویی متمرکز می‌کنیم و پاسخگویی به مردم را تکلیف حرفه‌ای و وظیفه انسانی خود می‌دانیم.

 7. حرفه گرایی
 8. ما همواره برای افزایش آموخته‌ها، بهبود نگرش و پرورش مهارت‌های خویش می‌کوشیم و در همه زمینه‌ها خلاقیت و نوآوری را به‌عنوان یکی از اصول اساسی روابط عمومی سرلوحه اندیشه و عمل خود قرار داده و حضور مؤثر و باکیفیت در عرصه روابط عمومی را مستلزم آموزش مستمر، تحقیق و برنامه‌ریزی می‌دانیم.

 9. صداقت
 10. ما در انجام وظایف خود، صداقت و درستکاری را که از اصول حرفه‌ای و اخلاقی روابط عمومی است در رأس فعالیت‌های خود قرار داده و آن را در جلب و حفظ اعتماد مردم به کار می‌گیریم.
  ما هیچ اقدامی را باهدف نادرست و فریبنده انجام نمی‌دهیم و از فعالیت‌هایی که ماهیت گمراه‌کننده داشته باشد حمایت و پشتیبانی نمی‌کنیم.

 11. گفتگو
 12. ما خواهان ایجاد شرایط اخلاقی، فرهنگی و عقلایی گفتگو به‌منظور شنیدن صدای مخاطبان و پاسخگویی به آنان هستیم.

 13. شفافیت
 14. ما اعتقادداریم روابط عمومی، حرفه‌ای است که نیاز دارد فعالیت‌های خود را به‌صورت آشکارا و در فضای باز بدون ابهام انجام دهد تا سیاست‌های عمومی، تغییرات و اقدامات عمده به‌طور شفاف در اختیار مخاطبان قرار گیرد که این امر سبب افزایش اعتماد عمومی نیز می‌شود.

 15. رازداری
 16. ما اعضا و کارکنان بنیاد دانش به‌منظور افزایش اعتماد عمومی، رازداری را در رأس فعالیت‌های خود قرار می‌دهیم.

 17. مشارکت گرایی
 18. ما اعضا و کارکنان بنیاد دانش به مشارکت سازنده مخاطبان در پیشبرد اهداف و بهینه‌سازی فعالیت‌های حرفه‌ای احترام می‌گذاریم.

 19. رقابت سالم
 20. ما به شهرت حرفه‌ای سایر سازمان‌ها، ارگان‌ها، شرکت‌ها، مؤسسات، انجمن‌ها و تشکل‌ها احترام گذاشته و به اعتبار هیچ شخص و موسسه‌ای عمداً و سهواً صدمه نمی‌زنیم.